Kis jégkorszak fenyegeti Európát
2006.03.01. 19:35
Globális felmelegedés egyik ténye
Mini-jégkorszak fenyegethet Nyugat-Európában, ha leáll a Golf-áram, márpedig bizonyos vizsgálatok arra utalnak, hogy lassulóban van a nagy körforgás, amelyben az Atlanti-óceánon a mélyben az északi hideg víz délre, és a felszínen a déli meleg északra áramlik.
Az Atlanti Óceán északi medencéjét a Golf-áram uralja, ez hozza fel a trópusokról a meleg vizet. Portugália és New York magasságában kettéoszlik, s egy része visszafordul délre - ez a szubtrópusi körforgás, a maradék pedig továbbhalad északra, és a felmelegített szelek 5-10 fokkal megemelik Európa hőmérsékletét. Nem lehet tudni, mi romlott el. Egyesek szerint olvad a sarki jég, mások szerint több vizet szállítanak a szibériai folyók északra. Így is, úgy is több édesvíz jut az óceán felszínére, könnyebb lesz a víz, és nem tud lesüllyedni, s ezért a délről jövő meleg víz is kevesebb lesz. Mindkét esetben az ember okozta klímaváltozás van a háttérben. Normális esetben Európa felmelegítése után az áramlat megáll Grönlandnál, lesüllyed az Óceán aljára, és visszatér délre. A délről érkező víz jelenleg sósabb és sűrűbb, mint a sarki vizek, és a jég kifagyás miatt tovább sűrűsödik. Grönland kanadai oldalán ez rendben is van, az európai oldalon viszont részben leállt a folyamat, és az áramlat csak fele annyi vizet küld délre, mint régen (a két délre tartó áramlatot meg lehet különböztetni, mert más mélységben haladnak).
A brit óceánkutató központ (National Oceanography Centre) kutatócsoportja a Nature című tudományos folyóirat beszámolója szerint a nyáron a Kanári Szigetektől a Bahamákig méréseket végzett az Atlanti-óceánon, és úgy találta, hogy az 1957-ben 1981-ben és 1992-ben végzett hasonló mérésekhez képest az észak felé haladó meleg víz mennyisége kb. 30 százalékkal csökkent, sőt, más adatokkal egybevetve az is látszott, hogy a lassulás 1992 és 1998 között következett be. Régóta jósolják, hogy a globális felmelegedés miatt megváltoznak a tengeráramlatok. Még nem lehet tudni, hogy ideiglenes változásról van-e szó, nincs rá bizonyíték, hogy teljesen le fog állni az áramlat, bár vannak ilyen jóslatok is. A legutolsó leállás az utolsó jégkorszak végén, 12 ezer évvel ezelőtt lehetett, és Nyugat Európában 5-10 fokos hőmérséklet süllyedéshez vezetett. Valószínűleg az 1300-tól 1850-ig hullámzó kis jégkorszak alatt is lassabbak voltak az áramlatok, mindenesetre annyira lehűlt az idő, hogy Londonnál befagyott a Temze.
|